Szukaj

Zabezpieczenia AC/DC

Wstecz

Zabezpieczenia AC/DC nie są wymagane w instalcji fotowoltaicznej, jednak warto uwzględnić je w projekcie.

W celu ochrony falowników i modułów fotowoltaicznych przed skutkami przepięć stosuje się specjalne ograniczniki przepięć na prąd AC (zmienny) i DC(stały).

Moduły i falowniki są bardzo wrażliwe na przepięcia i mogą ulec uszkodzeniu. Koszt ich wymiany czy też naprawy jest wysoki, a instalacja wymaga wyłączenia z użytku na czas naprawy.

Jak zapewne wiecie, nawet instalacja PV, która jest zaprojektowana w sposób prawidłowy może ulec awarii. 

Począwszy od błędu w sztuce montażu po warunki pogodowe, takie jak wiatr, wady ukryte, zniszczenia powstałe na wskutek wandalizmu, kończąc na zakłóceniach w sieci energetycznej - wszystkie te wewnętrzne i zewnętrzne czynniki mogą być zródłem awarii Twojej instalacji. 

Jakoże instalacja fotowoltaiczna jest inwestycją na lata, a jej koszt jest zwykle niebagatelny, zaleca się zapewnienie odpowiedniej ochrony

Choć zabezpieczenia AC/DC nie są wymaganym elementem systemu fotowoltaicznego, to warto uwzględnić je przy planowaniu instalacji PV.

Już na etapie projektu instalacji powinniśmy przewidzieć wszelkie zagrożenia i wprowadzić odpowiednie zabezpieczenia prądowe - takie jak właśnie ograniczniki przepięć na prąd zmienny AC i stały DC.

Przykładowo w naszej ofercie posiadamy zabezpieczenia AC/DC w pełni kompatybilne z falownikiem SMA STP CORE Core 1 50-41 (kiedyś 50-40). W tym przypadku zostają one wpinane bezpośrednio w tym falowniku.

Wspomniane komponenty są produkowane przez firmę Raycap i są u na dostępne w wersjach AC i DC. Oba zabezpieczenia są w typie 1+2. 

Wstecz
Konrad Chruszczyk
Właściciel Produktu
BayWa r.e. Solar Systems sp. z o.o.
Powrót do góry